Accelerator: Accelerator förvärvar fler aktier i RGB Technologies AB
12:44 / 5 april 2007 / Accelerator Nordic
Accelerator i Linköping AB har förvärvat ytterligare 11,66% av aktierna i RGB Technologies AB.
- Förvärvet är viktigt för oss då genom ett ökat ägande kan få en bättre utväxling på vårt engagemang i bolaget. Efter det patent som RGB Technologies har erhållit i USA för sin teknik, står bolaget inför en ny och för Accelerator mycket intressant fas, säger Andreas Bunge, VD för Accelerator i Linköping AB.
Accelerator erhåller 33 366 nya aktier i bolaget genom deltagande i en nyemission i RGB Technologies AB och har efter emissionen en ägarandel som motsvarar 36,51 % av röster och kapital. Accelerator har vidare en option på att förvärva ytterligare 15,88 % av aktierna i RGB Technologies AB.
För ytterligare information kontakta Andreas Bunge på +46 70 824 25 25
Accelerator i Linköping AB förädlar och kommersialiserar forskningsbaserade innovationer. Accelerator väljer projekt med unika väldefinierade värden. Projekten patentsöks, lösningar utarbetas för regulatoriska frågor och nödvändiga teknikbevis tas fram för att så tidigt som möjligt inleda samarbete med industriella partner för vidareutveckling och marknadslansering. Accelerator i Linköping AB är listat på Aktietorget.
RGB Technologies AB (RGB) utvecklar och kommersialiserar en programvara och en metod för att analysera provsvar med hjälp av en bildskärm och webbkamera. Uppfinningen kallas Computer Screen Photo-assisted Technique (CSPT) och möjliggör bl a avläsning av kemiska och medicinska prover utan krav på avancerade analys instrument.
För vidare information besök www.rgb-technologies.com
För vidare information, besök vår hemsida www.acceleratorab.se
5 April 2007
Accelerator Nordic AB