Accelerator: Accelerator bildar dotterbolag inom biomaterial
09:52 / 22 april 2008 / Accelerator Nordic
Accelerator i Linköping AB har tillsammans med forskare vid Linköpings Universitet bildat ett dotterbolag kring projektet Skruvcoat -en teknik som förbättrar den tidiga infästningen av implantat. Dotterbolaget, vars föreslagna namn är BioImplants AB, ska fortsätta kommersialiseringsarbetet kring Skruvcoat.
- De kommersiella förutsättningarna för Skruvcoatprojektet har på senare tid förbättrats och detta har gjort att vi har valt att bilda bolaget BioImplants AB säger Accelerators VD Andreas Bunge.
Forskarna bakom Skruvcoat är professor Per Aspenberg och professor Pentti Tengvall, bägge vid Linköpings universitet. VD för BioImplants AB blir Dr Trine Vikinge som idag är forsknings- och utvecklingschef på Accelerators dotterbolag Optovent.
- Skruvcoat är en mycket spännande teknik med stor potential. Det är rätt att ta verksamheten till nästa nivå och utveckla den mot en marknad med tydligt behov av ny teknologi och produktdiversifiering. Jag anser att vi ligger helt rätt när det kommer till timing och teknologi med vår verksamhet, säger BioImplants VD Trine Vikinge.
Skruvcoat är utvecklat för att förbättra den tidiga infästningen av implantat i ben. Potentiell användning av tekniken finns inom implantat för tänder, skruvar och fixeringspinnar som används vid frakturfixering, samt för knä- och höftproteser. Bättre tidig infästning ger bättre vårdekonomi, minskat lidande för patienten samt reducerad om-operationsfrekvens. Den underliggande ortopediska marknaden, som Skruvcoat vänder sig till, uppgår till cirka 30 miljarder dollar/år.
De läkemedel som används i Skruvcoat-teknologin, bifosfonater, är utvecklade och godkända för behandling av bland annat benskörhet.
För ytterligare information kontakta Andreas Bunge på +46 70 824 25 25
Accelerator i Linköping AB är en koncern med aktivt ägande i ett antal utvecklingsintensiva företag inom området Life Science. Bland våra intressebolag finns PledPharma AB som utvecklar läkemedel baserade på godkända PLED-derivat, Spago Imaging AB som utvecklar nanopartikelbaserade kontrastmedel med fokus på magnetkameraavbildning, Synthetic MR AB som utvecklar analys- och avbildningsmetoder för syntetisk magnetresonans, OptoQ AB som marknadsför och säljer system och teknikplattformar för säker och kostnadseffektiv patientövervakning och Optovent AB som förädlar och kommersialiserar forskningsbaserade innovationer. Accelerator i Linköping AB är noterat på Aktietorget.
För vidare information, besök www.acceleratorab.se
Accelerator Nordic AB