Arise Windpower - Utbyggnad enligt plan

11 november 2011

TREDJE KVARTALET

q1_11Trots att Q2-Q3 utgör säsongsmässigt svaga vindkvartal presenterade Arise en hyfsat stark rapport, om dock något svagare lönsamhet än vad vi räknat med. Omsättningen uppgick till 40,5 MSEK (16,7), en ökning med 142% från samma period föregående år. EBITDA uppgick till 39,8 MSEK (9,8) och EBIT till 17,7 MSEK (-0,6). Resultatet efter skatt blev 3,9 MSEK (-5,5) vilket motsvarar 0,12 SEK (-0,18) per aktie.

Elpriserna var relativt låga till följd av mycket nederbörd och överfulla vattenmagasin och den genomsnittliga intäkten per MWh var 682 SEK (774), varav 381 SEK/MWh (444) för el och 301 SEK/MWh (330) för elcertifikat. Under kvartalet färdigställdes 3 vindkraftparker om totalt 33 MW.

UTSIKTER & VÄRDERING

Utbyggnad av vindkraftparker löper i huvudsak enligt plan trots en trög tillståndsprocess. Inräknat Jädraåsen har Arise genomfört eller påbörjat utbyggnad om ca 240 MW. Tidigare kommunicerat mål är att vid årsskiftet ha ca 260 MW i drift eller byggnation och vid utgången av år 2014 ha en kapacitet på ca 700 MW (motsvarande ca 300 vindkraftverk) i drift eller byggnation.

Vi estimerar en EBITDA-marginal omkring 80-85% under de kommande tre åren. I dagsläget bedömer bolaget att utbyggnaden kan finansieras med operativt kassaflöde samt med befintligt lånelöfte om 2,1 mdr SEK. Det finns även möjlighet att befintliga vindkraftverk avyttras för att investera i nya effektiva vindkraftparker som beräknas kunna ge högre avkastning.

Viktig information

Detta material är framtaget av Remium AB, som står under Finansinspektionens tillsyn. Materialet blir tillgängligt på Introduce.se efter det att Remium AB distribuerar det till allmänheten. Materialet presenteras i oförändrad version.

Att investera i aktier är alltid förknippat med risk. Remium Relations tar inget ansvar för eventuella förluster till följd av investeringsbeslut som grundar sig på materialet. Remium Relations garanterar inte heller att informationen i materialet är fullständig eller korrekt.

Textstorlek: Skriv ut

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • Deltaco
  • Sectra
  • Bredband2
  • Catella
  • FormPipe
  • Nischer
  • Aqeri