Beijer Almas dotterbolag Lesjöfors AB förvärvar Harris Springs Ltd i England
20:55 / 4 juli 2006 / Beijer Alma
Lesjöfors har förvärvat samtliga aktier i Harris Springs Ltd.
Harris Springs tillverkar och säljer fjädrar och tråddetaljer huvudsakligen till den engelska marknaden. Omsättningen är ca 20 Mkr per år och antal anställda är 18 st. Verksamheten bedrivs i Londonområdet. Tidigare huvudägaren Philip Harris kommer att arbeta vidare i bolaget som VD.
Med förvärvet får Lesjöfors tillgång till lokal tillverkning på den engelska marknaden vilket är nödvändigt för att utveckla försäljningen till den engelska industrin. Lesjöfors kommer via bl.a. maskininvesteringar att bredda Harris Springs verksamhet med målsättningen att uppnå en stark tillväxt inom Industrifjädrar under de närmaste åren. Kompletterat med det som Lesjöfors övriga fabriker tillverkar kommer Harris Springs efter förvärvet att kunna agera som en komplett leverantör inom fjäderområdet. Avsikten är också att komplettera med ytterligare förvärv av engelska fjäderföretag.
Harris Springs har god lönsamhet och förvärvet kommer att bidra positivt till Lesjöfors resultat.
Ytterligare upplysningar:
Koncernchef och VD Kjell-Arne Lindbäck, Lesjöfors, mobiltelefon: 070-574 99 94
Koncernchef och VD Bertil Persson, Beijer Alma AB, mobiltelefon: 070-590 89 58
Beijer Alma AB (publ) är en internationellt verksam industrigrupp med inriktning på komponenttillverkning till kunder inom högteknologiskt inriktade branscher. Affärsidén är att förvärva, äga och utveckla små och medelstora företag med god tillväxtpotential. Ett aktivt, långsiktigt strategi- och utvecklingsarbete – som kombineras med investeringar och kompletterande företagsförvärv – ska ge konkurrenskraftiga företagsgrupper i valda marknadssegment. I samtliga segment fokuserar koncernbolagen på att utveckla starka relationer till kunder som erbjuder tillväxt och lönsamhet. Beijer Alma är noterat på Stockholmsbörsens O-lista (ticker: BEIAb).
Lesjöfors AB (www.lesjoforsab.com) är en fullsortimentsleverantör av standard- och specialproducerade industrifjädrar, tråd- och banddetaljer. Företaget är en dominerande aktör i Norden och ett av de större företagen i sin bransch i Europa. Lesjöfors har tillverkning i Sverige, Danmark, Finland, Lettland och Kina. Under 2005 var omsättningen 763 Mkr och antalet anställda 531.
Habia Cable AB (www.habia.se) är en av Europas största tillverkare av specialkabel till kunder inom telekom, försvar, kraftgenerering och industri. Företaget har tillverkning, forskning och utveckling i Sverige samt tillverkning i Tyskland, Lettland och Kina. Under 2005 var omsättningen 560 Mkr och antalet anställda 370.