BioGaia - Stark organisk tillväxt

23 juni 2009

Ni säljer produkter både under eget varumärke och inkorporerat i andras produkter. Hur ser planerna ut för dessa två försäljningsvägar framöver?

Vi ökar försäljningen av vårt eget varumärke väldigt starkt, men finns även i en del andras produkter. Vår inriktning är helt klart att sälja våra egna produkter under eget varumärke, det är den vägen vi går.

Vi arbetar även med co-branding på vissa marknader där vi har partners med väldigt stark marknadsställning. Men då ska det vara med vår egen så kallade Trade dress, dvs design, så att man känner igen Biogaia ändå.

Kan du berätta lite om hur produktsatsningen inom ert dotterbolag Capable ser ut och fortlöper?

Där siktar vi på att komma ut och vi jobbar med ett bolag som heter Bericap som är tillverkare av "cappar". Vi är nu i lanseringsfasen i USA där produkten precis kommit och är helt ny på marknaden. Vi har redan fått ett ganska stort antal förfrågningar på den.

Ni pratar om att ni vill använda era partners till att utföra kliniska prövningar, kan du berätta hur det fungerar?

Använda kanske inte är rätt ord, men det är det bästa sättet att sälja våra produkter och det märker våra partners också. Dels genomför vi egna prövningar, dels genom partners, speciellt via vår italienska partner. Nu har det börjat sprida sig även till Indonesien, Malaysia och den typen av länder som vill börja kliniska prövningar.

Vi stöttar dem exempelvis med hjälp att göra protokollet, produkter i form av placebo och den aktiva produkten. Dessutom hjälper vi till att få prövningen publicerad genom ett bra manuskript och att se till så att det blir skickad till rätt tidsskrifter.

Grunden i era produkter är Lactobacillus Reuteri hur ser patentskyddet ut där och när löper det ut?

Vi har ungefär 350 individuella patent i ungefär 28 familjer så det är inte bara ett patent. Det viktigaste patentet löper ut 2026. Vi jobbar med olika typer av skydd, varumärket Biogaia ger en viss typ av skydd och patent ett annat. Dessutom jobbar vi med de innovativa leveranssystemen t ex oljedropparna och sugrören.

Ni har en stark finansiell ställning med en betryggande nettokassa, har ni några förvärvsplaner och isåfall inom vilka segment?

Vi har ingen aktiv förvärvspolicy, men däremot är vi alltid öppna för att exempelvis köpa någon bra kompletterande teknologi inom det probiotiska området. Men vi har inget starkt fokus på förvärv eftersom vi växer starkt organiskt och vill fortsätta på den vägen.

Japan är en marknad som gått lite trögare för er. Kan du berätta om huvudanledningarna till det samt vad ni gör för att vända på det?

Ja, det är sant. Vi har provat lite olika modeller där och gått tillbaka till den ursprungliga modellen där vi säljer via apotek. I första omgången försökte vi sälja via detaljhandeln och det har inte varit helt lyckat. Nu satsar vi som sagt på apoteken och det går mycket bättre och i år hoppas vi kunna bli lönsamma i Japan.

Ni finns i många av de europeiska länderna men inte i exempelvis Frankrike och Tyskland med era droppar, varför är det så?

Både i Frankrike och Tyskland har vissa typer av probiotika varit subventionerade och det har gjort att vi inte kunnat konkurrera prismässigt. Nu har det fallit bort i båda länderna så nu satsar vi på att komma in även på de marknaderna och vi har nyligen skrivit ett nytt avtal för Tyskland.

Textstorlek: Skriv ut

Alla intervjuer med BioGaia

BioGaia - The importance of the Nestlé deal cannot be exaggerated

13:12 / 8 maj 2012 / Videointervju / BioGaia

The CEO of BioGaia Peter Rothschild answers questions about the importance of the deal with Nestlé, the flexibility regarding new... Läs mer

BioGaia - 2011 was a good year

09:57 / 13 februari 2012 / Videointervju / BioGaia

The CEO of BioGaia Peter Rothschild answers questions about the highlights of 2011, the recurring orders from Nestlé, the development i... Läs mer

BioGaia - Continued growth and stable costs

13:54 / 27 oktober 2011 / Videointervju / BioGaia

BioGaia's CEO Peter Rothschild answers questions about the main factors behind the strong growth in Q3, if the orders from Nestlé should... Läs mer

BioGaia - Taking actions in the US

11:01 / 19 augusti 2011 / Videointervju / BioGaia

BioGaia's CEO Peter Rothschild answers questions about changes in demand in the US and European countries with weak public finances... Läs mer

BioGaia - "We can keep the fixed costs down"

13:40 / 13 maj 2011 / Videointervju / BioGaia

BioGaia's CEO Peter Rothschild answers questions about the main goals for 2011, how the goals are going to be reached, if the... Läs mer

BioGaia - Stor potential i USA och Asien

11:55 / 15 februari 2011 / Videointervju / BioGaia

BioGaias VD Peter Rothschild svarar på frågor om de viktigaste händelserna för bolaget under 2010, arbetet och framtidsutsikterna på den... Läs mer

BioGaia - Positiva studieresultat för L. reuteri Prodentis

11:02 / 10 november 2010 / Videointervju / BioGaia

BioGaias VD Peter Rothschild svarar på frågor om det avtal som slutits med SCA och vilken potential som bolaget ser i samarbetet, de... Läs mer

BioGaia - Lanseringen i Japan påbörjas i dagarna

16:50 / 27 juli 2010 / Videointervju / BioGaia

BioGaias VD Peter Rothschild svarar på frågor om tidsplanen för lanseringen i Japan, de nyligen tecknade avtalet för den kinesiska... Läs mer

BioGaia - "De flesta marknader vi finns på är ganska omogna"

15:45 / 25 februari 2010 / Videointervju / BioGaia

BioGaias VD Peter Rothschild svarar på frågor om de nyligen tecknade avtalen på den japanska marknaden, huruvida organisationen klarar av den kraftiga internationella expansionen, tillväxtpotentialen i att öka... Läs mer

BioGaia - Stor potential i Frankrike

13:03 / 10 november 2009 / Videointervju / BioGaia

BioGaias VD Peter Rothschild svarar på frågor om potentialen i de nya avtalen i Frankrike och Danmark, vilka andra marknader bolaget primärt arbetar mot i dagsläget, samarbetet med Nestlé samt vilka nya... Läs mer

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • HMS Networks
  • WeSC
  • INVISIO Communications
  • Fortnox
  • Systemair
  • MediRox
  • Stille