Bringwell skriver internationellt licensavtal

09:35 / 7 mars 2005 / Bringwell

Bringwell har ingått ett licensavtal, med det danska biopharmaceuptiska sällskapet MediMush Aps., för Skandinavien med option på andra internationella marknader för den patenterade substansen LEN 1. Substansen LEN 1 är en av världens mest effektiva immunstimulanter som kommer att bli distribuerad och marknadsförd under Bringwells egna varumärke.

LEN 1 är detsamma som substansen Lentinan och är en naturlig produkt baserad på en patenterad fermenteringsprocess av svampen shitake. Japanska forskare och universitet har bevisat att produkten ger en immunstimulerande effekt. Den norske professorn Björn Kristiansen står bakom den nya teknologin för att renodla en effektiv immunstimulerande medicinsk svamp.

”Cancer Research UK har undersökt hur man använder medicinska svampar i Japan, Korea och Kina, för att bekämpa cancer och stimulera immunsystemet. Institutet har, inom detta område, publicerat världens mest omfattande litteraturöversikt samt rapport. Rapporter från Asien visar också att dessa svampar kan bidra till att reducera biverkningar från cancerbehandling och förbättra livskvaliteten för patienter med långt gången cancer”.( ref Legemidler og Samfunn 5.2003 )”

Cancer Research UK planlägger nu också studier med bland annat LEN 1 för att ytterligare granska hur medicinska svampar kan hjälpa immunförsvaret när cancerpatienter genomgår cellgiftsbehandling.

I Japan omsätter immunstimulerande svampar mer än 1 miljard dollar årligen och Bringwell anser att samarbetet med MediMush kommer bidra till att bolaget kan bli en ledande aktör inom området utanför Asien.

”Avtalet är en viktig del av vårt arbete för att säkra en stark och god differentierad produktportfölj som säljer jämt under året inom de viktigaste och största indikationsområdena för vår hemmamarknad. Avtalet ger även exportbolaget en bredare produktportfölj” säger Bringwells VD Ulf Söderberg.

MediMush ApS www.medimush.dk/

Rapport Cancer Research UK: www.sci.cancerresearchuk.org/labs/med_mush/med_mush.html

För ytterligare information, vänligen kontakta: Ulf Söderberg, CEO  Anders Struksnes, BSM Tfn: + 46 8 412 72 00   Tfn: + 46 8 412 72 00

Bringwell AB (publ) som är noterat på Nya Marknaden, är ett av mycket få nutritionsbolag i världen som utvecklar egna varumärken och patenterade substanser med klinisk bakgrund. Bolaget samarbetar med Karolinska Institutet, Hjärnfonden och SIS Norge. Såväl som att bygga upp en stark exportmarknad för sina produkter med hög vetenskaplig bakgrund, satsar Bringwell även på att attrahera inlicensiering av intressanta produkter till sin hemmamarknad via de egna dotterbolagen i Norge och Sverige. Läs mer på www.bringwell.com

Cision

Denna information skickades av Cision www.cisionwire.com

Textstorlek: Skriv ut

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • Fortnox International
  • Arise Windpower
  • Moberg Derma
  • VBG Group
  • ITAB Shop Concept
  • Studsvik
  • Sotkamo Silver