Dannemora Mineral - Tidsplanen ligger fast

23 februari 2011

Dannemora Minerals VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om de viktigaste händelserna för bolaget under 2010, den framtida tidsplanen, prisutvecklingen på järnmalm samt storleken på den väntade produktionskostnaden.

Flash krävs för att spela videon.

Har du problem med videouppspelningen?

Internetanslutning: Att titta på video kräver en snabb Internetanslutning. Vi rekommenderar en fast uppkoppling på minst 2 mbit.

Datorprestanda: Vi rekommenderar en dator med minst 1.6 ghz processor och 1 gb RAM-minne.

Övriga applikationer: Upplever du att videon hackar så testa att stänga ner övriga program. Det är även viktigt att du låter sidan med video ladda klart innan du börjar spela videon.

Buffring: Den grå linjen i tidsaxeln visar hur mycket av videofilen som har laddats in. Har du en långsam uppkoppling kan det vara en idé att trycka på play för att därefter pausa och sedan låta videon buffra färdigt.

Kapacitet: Vi utvärderar för närvarande ett antal olika lösningar för lagring av video. Detta kan innebära att bandbredden och kapaciteten blir lidande vid tillfällen då många besökare tittar samtidigt. Vi ber er att ha överseende med detta under lanseringsperioden och vi kommer att utveckla funktionen löpande.

Har du övriga problem, synpunkter eller frågor? Vänligen kontakta oss

Textstorlek: Skriv ut

Alla intervjuer med Dannemora Mineral

Dannemora Mineral - Tror på full produktion i nästa vecka

10:27 / 27 april 2012 / Videointervju / Dannemora Mineral

Dannemora Minerals VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om huruvida allt fortlöpt enligt plan sedan produktionsstart, de huvudsakliga... Läs mer

Dannemora Mineral - "Produktionsstart under Q2"

13:38 / 22 februari 2012 / Videointervju / Dannemora Mineral

Dannemora Minerals VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om den senaste nyheten gällande finansieringen, det... Läs mer

Dannemora Mineral - Följer tidsplanen

09:54 / 24 oktober 2011 / Videointervju / Dannemora Mineral

Dannemoras VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om de senaste kundavtalen, tidsplanen fram tills produktion... Läs mer

Dannemora Mineral - Förhandlar med ett antal kunder

15:59 / 31 augusti 2011 / Videointervju / Dannemora Mineral

Dannemora Minerals VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om de viktigaste händelserna under Q2, resultaten... Läs mer

Dannemora Mineral - Fördelaktig finansieringsform för aktieägarna

15:38 / 9 maj 2011 / Intervju / Dannemora Mineral

Fortlöper arbetet enligt tidsplan och ligger de datum ni tidigare kommunicerat om produktionsstart respektive full produktion fast? Ja... Läs mer

Dannemora Mineral - Tidsplanen ligger fast

14:35 / 23 februari 2011 / Videointervju / Dannemora Mineral

Dannemora Minerals VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om de viktigaste händelserna för bolaget under 2010, den framtida tidsplanen... Läs mer

Dannemora Mineral - Lönsam gruvdrift

00:00 / 5 juli 2010 / Videointervju / Dannemora Mineral

Dannemora Minerals VD Staffan Bennerdt svarar på frågor om hur gruvdriften kan bli lönsam, vilka investeringar som behöver göras innan... Läs mer

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • Duni
  • Addtech
  • Venue Retail Group
  • Jays
  • Systemair
  • Generic
  • Malmbergs Elektriska