Offentliggörande av prospekt på www.viking-telecom.com

15:53 / 5 juli 2006 / Phonera

Styrelsen för Viking Telecom AB (publ) har upprättat ett prospekt för upptagande till handel på reglerad marknadsplats av aktier i Viking Telecom AB. Bakgrunden är att Viking Telecom i syfte att expandera bolagets verksamhet den 15 mars 2006 tecknade en avsiktsförklaring om att förvärva verksamheten i Supremus Holding AB (tidigare namn Phonera AB), organisationsnummer 556140-8963. Förvärvet godkändes av årsstämman den 9 maj 2006.

Förvärvet skedde genom en så kallad apportemission, där betalning erlades i form av 129 908 403 nyemitterade aktier i Viking Telecom. I syfte att tillfredsställa de nya reglerna för prospekt har föreliggande prospekt för upptagande till handel på reglerad marknadsplats upprättats.

Prospektet finns, från och med idag, tillgängligt i sin helhet på bolagets hemsida (www.viking-telecom.com). Senast från och med imorgon, den 6 juli år 2006, finns prospektet även tillgängligt på Remiums (www.remium.com) och Finansinspektionens (www.fi.se) respektive hemsidor.

Nedan redovisas Viking Telecoms koncernbalansräkning per 31 maj 2006. Informationen syftar till att ge en aktuell bild av Viking Telecoms finansiella ställning efter förvärvet av verksamheten i Phonera.

[ SE BIFOGAD TABELL] Finansiella anläggningstillgångar Uppskjuten skattefordran, 24,7 mkr, avser värdet av minskade framtida skatter tack vare Viking Telecoms tidigare underskottsavdrag. Totala värdet på samtliga tidigare underskottsavdrag uppgår till ca 60 mkr. Styrelse och VD har dock bedömt att tillräcklig sannolikhet föreligger för att dessa skall kunna utnyttjas till 24,7 mkr. Värdet på balansposten och på tidigare ej redovisade underskottsavdrag prövas vid varje rapporttillfälle.

Eget kapital och skuldsättning Koncernens egna kapital uppgick per den 31 maj 2006 till 32,0 mkr. Bolaget hade per den 31 maj 2006 långfristiga skulder om 0 kronor och kortfristiga skulder om 47,5 mkr. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter uppgick till 20,4 mkr och avser huvudsakligen upplupna trafikkostnader. Leverantörsskulder uppgick till 18,7 mkr och övriga kortfristiga skulder till 1,1 mkr.

Finansiering, finansiella resurser och rörelsekapital

Per den 31 maj 2006 uppgick de likvida medlen i Bolaget till 7,9 mkr. Det är Bolagets uppfattning att de finansiella resurserna är tillräckliga för att finansiera verksamheten under överskådlig tid med nuvarande verksamhetsinriktning samt att rörelsekapitalet är tillräckligt för det aktuella behov Bolaget ser framför sig under överskådlig tid.

Göteborg 2006-07-05

Verkställande direktören och styrelsen för Viking Telecom AB

För ytterligare information kontakta: Rickard von Horn VD Viking Telecom AB Mobil: 0707-20 46 60 E-post:

Cision

Denna information skickades av Cision www.cisionwire.com

Textstorlek: Skriv ut

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • INVISIO Communications
  • Uniflex
  • Pilum
  • Consilium
  • Seamless
  • Duni
  • Stille