Swedol AB (publ) har anställt en ny CFO

09:05 / 28 januari 2008 / Swedol

28 januari, 2008

Ny CFO i Swedol från och med den 28 januari är Casper Tamm. Han kommer närmast från Österby Marinekoncernen och har tidigare under ett antal år innehaft positionen som ekonomidirektör i Teracomkoncernen. Casper Tamm kommer även att ingå i Swedols ledningsgrupp.

Swedols tidigare CFO, John Zetterberg, kommer fortsättningsvis att som styrelseordförande i första hand att koncentrera sig på strategifrågor.

För ytterligare information se vår hemsida: www.swedol.se eller kontakta:

Markku Piippo, VD Swedol Tel: +46 (0)70-304 05 84,

John Zetterberg, styrelseordförande Swedol Tel: +46 (0)8-753 71 42,

Swedol AB är anslutet till First North. Certified Adviser är Remium. www.remium.com Swedol erbjuder i sina egna butiker, genom återförsäljare samt på postorder och internet kvalitetsvaror till konkurrenskraftiga priser inom el/elektronik, verktyg, hydraulik, yrkeskläder/skyddsutrustning, fordonstillbehör och förbrukningsvaror. Swedol är en komplett leverantör med hög servicenivå, exemplarisk lagerhållning och effektiva leveranser till proffsen inom bygg-, entreprenad-, åkeri- och industrisektorn – och andra – som väljer proffskvalitet

Cision

Denna information skickades av Cision www.cisionwire.com

Textstorlek: Skriv ut

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • OPUS Prodox
  • Swedol
  • Consilium
  • Hifab
  • MediRox
  • FastPartner
  • Accelerator Nordic