Uniflex ökar reklaminvesteringarna 2006
09:46 / 23 januari 2006 / Uniflex
Efter ett flertal år av stark försäljningstillväxt är det dags för Uniflex AB att annonsera bredare. – Under de senaste tre åren har vi arbetat kontinuerligt med DM med ett mycket gott resultat. Nu fortsätter vi vår offensiv och skiftar huvudmålgrupp från beställare till inköpare och tecknare av ramavtal säger Jan Bengtsson, VD för Uniflex.
Kampanjen kommer att gå i affärspress under hela 2006 och syftet är att öka kännedomen om varumärket och stärka positionen som bemanningsföretaget med de lägsta priserna. Marknadsföringskostnadernas andel av omsättningen kommer dock inte att öka för Uniflex, utan de kommer att vara desamma under 2006 som under 2005.
Kampanjen är framtagen tillsammans med reklam byrån Lowe People och den Sydafrikanska design- och illustrationsbyrån Disturbance. Per Håkans, projektledare på Lowe People säger:
– Uniflex är ett mycket fascinerande och nytänkande bolag som vi lärt känna väl under de snart fyra år som vi samarbetat. Vilka bolag har en VD som gör oannonserade kundbesök tillsammans med sin säljkår eller väljer revisionsbyrå utifrån hur jämlik representationen är i styrelse och ledningsgrupp?
– Vi ville skapa en kampanj som i sin tonalitet tog fasta på den entusiasm och glädje som vi alltid möts av i vårat samarbete, skapa ett unikt uttryck och en värld som Uniflex kan äga över tid. Målet med kampanjen är att göra målgruppen uppmärksam på Uniflex låga priser och samtidigt bli nyfikna och vilja veta mer fortsätter Per.
– Idag betalar allt för många allt för mycket för sina bemanningstjänster, det vill vi ändra på avslutar Jan Bengtsson.
Uppdragsgivare: Jan Bengtsson, VD Uniflex
Arbetsgrupp Lowe People och Disturbance: Copywriter: Björn Persson, Art Director: Noel Pretorius, Michael Thornquist, Projektledare: Per Håkans, Produktionsledare: Tina Lindkvist, Illustratör: Richard Hart, Fotograf: Dave Southwood
För mer information kontakta: Jan Bengtsson, Uniflex tfn: 073-600 6810 Per Håkans, Lowe People tfn: 073-358 6213
Uniflex AB är ett bemanningsföretag som hyr ut och rekryterar industriarbetare, lager- och kontorspersonal. Uniflex är noterat på Nya Marknanden och finns på 16 orter i Sverige. Uniflex har runt 1200 anställda och omsatte 2004 ca 300 miljoner. Uniflex har kollektivavtal med LO och HTF. Uniflex är medlem i Almega-Bemanningsföretagen och är ett auktoriserat bemanningsföretag. Uniflex är certifierat mot ISO 9001:2000.