Kommuniké från extra bolagsstämma i We Rock AB

10:11 / 9 januari 2008 / WeSC

Vid extra bolagsstämma i We Rock AB (publ) den 8 januari 2008 beslutades följande.

Ändring av namn/firma och övriga ändringar i bolagets bolagsordning Stämman beslutade ändra bolagets namn/firma till WeSC AB (publ). Vidare beslutade stämman om ändringar i bolagets bolagsordning i enlighet med förslag i kallelsen, däribland att antalet aktier skall uppgå till lägst 5 532 000 och högst 22 128 000 stycken.

Aktiesplit 2:1 I syfte att uppnå en tillfredsställande likviditet i bolagets aktie vid den planerade noteringen vid First North, beslutade stämman om en uppdelning av aktierna (s.k. split 2:1) där varje befintlig aktie berättigar till en ny aktie. Efter uppdelningen uppgår antalet utestående aktier till 5 957 532 stycken. Styrelsen bemyndigades att fastställa dag då uppdelningen skall ske. Sådant datum är ej fastställt ännu och fastställelsedagen är avhängig handläggningstiden hos Bolagsverket men styrelsen beräknar att sådan dag infaller om cirka tre veckor.

Val av ny styrelseledamot; Anders Hedén Till ny ledamot av styrelsen valde stämman Anders Hedén.

Anders Hedén är civilekonom från Stockholms Universitet. Han är idag verksam som konsult inom affärsutveckling huvudsakligen i detaljhandels- och modesektorn. Anders Hedén har en lång bakgrund med ledande befattningar inom handels- och varumärkesföretag, bland annat som finanschef på Esprit, ägare av Marc O’Polo flagshipstore i Stockholm, retailchef på Peak Perfomance samt skandinavienchef på Quiksilver. Övriga styrelseuppdrag: HESTRA-handsken AB och Portfolio Sweden AB. Aktieinnehav i WeSC: 0.

Styrelsen i WeSC består därmed av Theodor Dalenson, styrelsens ordförande, Greger Hagelin, Anders Hedén, Per Sjönell, Anders Slettengren och Marcus Söderblom.

Valberedning Härutöver beslutades att inrätta en valberedning. Beträffande detaljer för valberedningens sammansättning och dess arbete hänvisas till tidigare utfärdad kallelse.

Bemyndigande om nyemission Samtidigt beslutade stämman att godkänna styrelsens förslag till beslut om bemyndigande av styrelsen att besluta om en riktad nyemission av aktier mot kontant betalning. Beträffande övriga villkor för bemyndigandet hänvisas till tidigare utfärdad kallelse.

WeSC är ett varumärkesföretag som har sina rötter i skateboardkulturen och som arbetar med design, produktion och försäljning av kläder och accessoarer inom segmentet “streetfashion”. Bolaget har sedan starten 2000 vuxit till ett företag med försäljning i totalt 1 500 butiker via distributörer i 20 länder samt med egen distribution i Sverige och USA. För ytterligare information kontakta: Theodor Dalenson, styrelsens ordförande, +46 8 545 01 750 David Hedman, vVD, +46 8 46505000

Cision

Denna information skickades av Cision www.cisionwire.com

Textstorlek: Skriv ut

Slumpmässigt urval av Introduce-företag

  • Proact
  • Svedbergs
  • Kancera
  • Aqeri
  • Avonova
  • ProfilGruppen
  • DIBS Payment Services